Event Details


About this Event

* Registration is CLOSED for this event *
What:
Assessment Literacy Conference
Presented by Bryan Drost
When:
January 28, 2017
8:30-3:00
Where:
Summit ESC
Various Rooms

Rooms for Each Date

January 28, 2017
Event Center
January 28, 2017
Room 17 / 19
January 28, 2017
Room 20
January 28, 2017
Room 18
January 28, 2017
Room 16
January 28, 2017
Room 12
January 28, 2017
Room 13 (Classroom Style Only)
January 28, 2017
Room 27 (Computer Lab)
Why:
Assessment Literacy PD
For Whom:
Educators

Registration Information

Credit Offered:
NA
Cost:
FREE
Registration:
Registration is Closed
Registration Deadline:
Friday, January 20, 2017
Number of Participants:
5 - 115 people
Questions or Concerns?
Bryan Drost
(330) 945-5600 x513922

Registered Participants

Total: 121  Confirmed: 121

DateNameTitleDistrictStatus 
1/26/2017 Nyree Wilkerson Gifted Coordinator; Enriched Language Arts teacher-grade 7 Hudson Confirmed
1/26/2017 Mandy Dunn At-Risk Teacher National Heritage Academies Confirmed
1/26/2017 Felice Willis Director of Secondary Curriculum Bedford City School District Confirmed
1/26/2017 Mary Ann Strenk Director of Elementary Education Bedford City School District Confirmed
1/26/2017 Mary Tvardy ELA District Instructional Support Specialist Akron Public Schools Confirmed
1/26/2017 Amy Hollingsworth District Technology Integration Specialist Massillon City School District Confirmed
1/26/2017 Anna Clough Instructional Coach Uniontown Confirmed
1/26/2017 Kelsey McKinney English Teacher 9-12 Massillon City Schools Confirmed
1/26/2017 Alyssia Kappas Principal Massillon Confirmed
1/26/2017 Dave Limbaugh Science Teacher Plain Local Schools Confirmed
1/26/2017 Nikki Campbell Intervention Specialist Keystone Local Schools Confirmed
1/26/2017 Terri Hrina-Treharn Asst Supt Rootstown Confirmed
1/26/2017 Leslie Matheny Title One literacy intervention Akron Confirmed
1/26/2017 Rachel Schutte Curriculum Director Manchester Local Schools Confirmed
1/26/2017 Paul Walker Assistant Superintendent SHELBY Confirmed
1/26/2017 John Monteleone Assistant Superintendent Oberlin City Schools Confirmed
1/26/2017 Donna Knight Teacher / Gifted Coordinator Keystone Confirmed
1/26/2017 Leanne Miller Teacher Keystone Local Schools Confirmed
1/26/2017 Staci Rapson Teacher Keystone Confirmed
1/26/2017 Carol Raff Technology Coach Plain Local Confirmed
1/26/2017 Lea Travis Curriculum County Confirmed
1/26/2017 Dawn Fleming Curriculum Director Berkshire Local Schools Confirmed
1/26/2017 Ann Glass Consultant; 5th grade teacher Education Consultant; Seminole County Confirmed
1/26/2017 Karl Schneider Elementary Principal Parma Confirmed
1/26/2017 Amy Szeremet 3rd grade teacher Parma Confirmed
1/26/2017 Anita Cutler Reading Teacher Keystone Local Schools Confirmed
1/26/2017 Krissy Machamer District Literacy Coach Licking Heights Local Schools Confirmed
1/26/2017 Dale Whittington Director of Research & Accountability Shaker City Schools Confirmed
1/26/2017 Karen Moore Curriculum Director Orange City Schools Confirmed
1/26/2017 Michelle Kocar Director of Teaching & Learning Parma City Schools Confirmed
1/26/2017 Sarah Klinect Teacher Firelands Local Schools Confirmed
1/26/2017 Pat Clayton Social Studies Consultant Summit ESC Confirmed
1/26/2017 Ann Marie Radefeld Curriculum Facilitator North Royalton City Schols Confirmed
1/26/2017 Stephen Miller Mathematics Consultant Summit ESC Confirmed
1/26/2017 Tricia Ebner Teacher Lake Local Schools Confirmed
1/26/2017 Dave Miller Lorain County ESC Confirmed
1/26/2017 Mike Triska Technology Integration Trainer NORT2H Confirmed
1/26/2017 Char Shryock Director of Curriculum and Instruction Bay Village Confirmed
1/26/2017 Jarred Zapolnik Principal Massillon City Schools Confirmed
1/26/2017 Jillian Terranova Kindergarten Teacher Keystone Local School District Confirmed
1/26/2017 Hannah Murray Kdg. Teacher Keystone Local Schools Confirmed
1/26/2017 Jill Holland Beiser Curriculum Director Black River Local Schools Confirmed
1/26/2017 Stacy Stuhldreher Principal at Greenbriar Middle Parma City Confirmed
1/26/2017 Kim Porco 6th grade math Parma City Schools Confirmed
1/26/2017 Terri Matelski Intervention Specialist Parma Confirmed
1/26/2017 Michael Herstich Science Teacher Plain Local Schools Confirmed
1/26/2017 Kara Backo Teacher Woodridge local school district Confirmed
1/26/2017 Sharon Gorris 4th Grade Classroom Teacher Lakewood Confirmed
1/26/2017 Jamie Ficorilli Third Grade General Education Teacher Summit Academy- Youngstown Elementary Confirmed
1/26/2017 Kylie Luca Intervention Specialist (3rd grade) Summit Academy Youngstown Elementary Confirmed
1/26/2017 Monique Stewart Assistant Principal Parma City Schools Confirmed
1/26/2017 Michael Schubert Superintendent Canfield Confirmed
1/26/2017 Natasha Walski Literacy coach Summit academy Confirmed
1/26/2017 Heather Smith Tech Coach Summit Academy Confirmed
1/26/2017 Rebecca Rosecrans Educational Technologist TCCSA Confirmed
1/26/2017 Marie Williams Instructional Consultant Columbiana County ESC Confirmed
1/26/2017 Sheri Bobeck Consultant Columbiana County ESC Confirmed
1/26/2017 Bryan Drost Director of Curriculum and Instruction Summit ESC Confirmed
1/26/2017 Regina Bernard Grade 4-5 General Ed Teacher Summit Academy Youngstown K-7 Confirmed
1/26/2017 Brooke Reis 3rd Grade General Education Summit Academy Cincinnati (3rd Grade) Confirmed
1/26/2017 Stephanie Prince 3rd Grade Gen. Ed East Cleveland School District Confirmed
1/26/2017 Jill Goodman Language Arts teacher Beachwood Schools Confirmed
1/26/2017 Andreas Johansson Director of Technology Integration Chagrin Falls Confirmed
1/26/2017 Shannon Beard 5th grade language arts Athens City School District Confirmed
1/26/2017 McKenzie Wallace 9th & 10th grade ELA Teacher West Branch Local Schools Confirmed
1/26/2017 Annette Porter Teacher Zanesville Confirmed
1/26/2017 Laura Kanney Principal Plymouth-Shiloh Confirmed
1/26/2017 Christine Ferrell Assistant Principal Massillon City Schools Confirmed
1/26/2017 Lori Lee Library Media Specialist Zanesville City Schools Confirmed
1/26/2017 Sue Ann Miller District Instructional Technology Coach Berea City School District Confirmed
1/26/2017 Lorraine Predota Title One teacher Parma Confirmed
1/26/2017 Lisa Danelishen Teacher Parma City School District Confirmed
1/26/2017 Sondra Hays teacher Hillsdale Local Schools Confirmed
1/26/2017 Stephanie DeMichele Curriculum Consultant Educational Service Center of Cuyahoga County Confirmed
1/26/2017 Cindy Koenig First Grade Teacher Parma Confirmed
1/26/2017 Stefanie Lyons Technology Coach Plain Local Schools Confirmed
1/26/2017 Shannon Ogden Teacher Hudson City Schools Confirmed
1/26/2017 Kathy Israel 6th grade Intervention Specialist Clear Fork Valley Confirmed
1/26/2017 Pat Barrett Middle School Math/Science Teacher Lakewood City Schools Confirmed
1/26/2017 Cynthia Neroni Intervention Specialist Hudson City Confirmed
1/26/2017 Allison Burkhart Teacher Zanesville City Schools Confirmed
1/26/2017 MIndy Rowlands 5th Grade teacher Shelby City Schools Confirmed
1/26/2017 Amanda Largent Literacy Coach Wooster City Schools Confirmed
1/26/2017 Amy Martin Instructional coach Springfield City Confirmed
1/26/2017 Diana Kiser Teacher Zanesville City Schools Confirmed
1/26/2017 Ritu Jayaswal Social Studies Teacher TowpathTrail High School Confirmed
1/26/2017 Erin Bennett Title One Tutor Towpath Trail High School Confirmed
1/26/2017 Sarah Wulff Title I Coordinator/ RtI Specialist Coventry Confirmed
1/26/2017 Dean Levstek HS ELA Teacher Perry Local Schools - Lima,. Ohio Confirmed
1/26/2017 Meagan Williams Teacher Massillon City Schools Confirmed
1/26/2017 Erin Green Director of Curriculum Strongsville Confirmed
1/26/2017 Kristina Kitzmiller Teacher Northwestern Local Schools Confirmed
1/26/2017 Jennifer Hall Teacher Northwestern Local Schools Confirmed
1/26/2017 Julia Sweeney Edcite Global Product Strategist Edcite Confirmed
1/26/2017 Nicole Bixler Content and Outreach Edcite Confirmed
1/26/2017 Amar Rajasekhar Cofounder Edcite Confirmed
1/26/2017 Sam Matthews Software Engineer Edcite Confirmed
1/26/2017 Tracey Tisdale Teacher Walnutt School District Confirmed
1/26/2017 Adrienne Winders Teacher Walnutt School District Confirmed
1/26/2017 Brian McIntosh Teacher / Product Manager Edcite Confirmed
1/26/2017 Josie Mittleman PD and Curriculum Specialist Edcite Confirmed
1/26/2017 Nicole Salle Tech Integration Specialist Canal Fulton Confirmed
1/26/2017 Diane Farmer math tutor Akron Confirmed
1/26/2017 Cindy Guertler Teacher Shelby Confirmed
1/26/2017 Sheri Dockery ESL Teacher Massillon Local at Franklin Elementary Confirmed
1/26/2017 Theresa Scotton Title 1 Reading Teacher Field Local Schools Confirmed
1/26/2017 KAREN Marquis 4th grade teacher Southern Local School District Confirmed
1/26/2017 Virginia Swansinger Intervention Specialist Field Confirmed
1/26/2017 Erika Christy 6th Grade SS/ELA Teacher Revere Local Confirmed
1/26/2017 Karleigh Kocar Math Teacher Washington Local Schools Confirmed
1/26/2017 Liz Adam Teacher Shelby Confirmed
1/26/2017 Cathryn Everidge-Shaw Regional Support Specialist ODE Confirmed
1/26/2017 Tom Rounds Northeast Ohio Field Specialist ODE Confirmed
1/26/2017 Nichole Diver Long-Term Sub Kent Confirmed
1/26/2017 Paul Theiss Teacher Hudson Confirmed
1/26/2017 Dave Jones Director Summit ESC Confirmed
1/26/2017 N'ecole Ast Director, Professional Development Summit ESC Confirmed
1/26/2017 Michael Roberto Assistant Superintendent Aurora Confirmed
1/26/2017 Simone Walton Substitute Teacher Educational Service Center of Summit County Confirmed
1/26/2017 Brittany Jackson Assistant Director of Academic Initiatives Hiram College Confirmed
1/27/2017 Derrell Hollis ISI Monitor Portage Lakes Career Center Confirmed

Status Defined:
Pre-Registered
We have received your request and are awaiting verification of payment. You are currently on a "waiting list," once we receive your payment (or payment is arranged), then your status will be updated to CONFIRMED.
Note: your placement in this workshop is NOT guaranteed until payment has been arranged.

Confirmed
We have verified arrangments for payment, and you are fully registered for this event.