Event Details


About this Event

* Registration is CLOSED for this event *
What:
The Assessment Continuum - Donna Snodgrass
Presented by Donna Snodgrass
When:
January 27, 2018
9:35-10:25
Where:
Summit ESC
Room 20
Why:
TBD
For Whom:
Educators

Registration Information

Credit Offered:
Contact Hours
Cost:
FREE
Registration:
Registration is Closed
Registration Deadline:
Wednesday, January 17, 2018
Number of Participants:
50 - 200 people
Questions or Concerns?
Sally Gibson
(330) 945-5600 x511225

Registered Participants

Total: 201  Confirmed: 194

DateNameTitleDistrictStatus 
1/23/2018 Chelli Yoho 4th-5th grade ELA teacher Field Local Schools Confirmed
1/23/2018 Patricia Clayton Social Studies Consultant Summit Educational Service Center Confirmed
1/23/2018 Amy Davis Pupil services West Gauge Local Schools Confirmed
1/23/2018 Betty Jo Malchesky Curriculum Director Perry Local Schools Confirmed
1/23/2018 Erin Green Director of Curriculum Strongsville Confirmed
1/23/2018 LaTishaA Grimes Executive Director Of Assessments Cleveland Metropolitan Schools Confirmed
1/23/2018 Felice Willis Director Bedford Confirmed
1/23/2018 Shelly Habegger Director of Curriculum Barberton City Confirmed
1/23/2018 Amy Olivieri Director of Curriculum and Instruction Norton City Schools Confirmed
1/23/2018 Donna Amato Assistant Director of Education Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Christina Plesz Kindergarten ELL teacher Akron Public Schools Confirmed
1/23/2018 Karen Pissini Eighth-grade ELA teacher North Royalton City Schools Confirmed
1/23/2018 Sue Miller District Instructional Technology Coach Berea Confirmed
1/23/2018 Deana Sarka Teacher Twinsburg City School District Confirmed
1/23/2018 Dave Limbaugh Science Teacher Plain Local Schools Confirmed
1/23/2018 Amanda Largent Literacy Coach Wooster City Schools Confirmed
1/23/2018 Sharon Gorris 4th Grade Classroom Lakewood City Schools Confirmed
1/23/2018 Natasha Walski Literacy Coach Summit Academy Confirmed
1/23/2018 Catherine Dostal Intervention Specialist North Royalton City School Confirmed
1/23/2018 Jill Holland Beiser Curriculum Coordinator Black River Local Schools Confirmed
1/23/2018 David Glass Intervention Specialist Field Local Confirmed
1/23/2018 Adrienne Acehnbach Assistant Principal Summit Academy Confirmed
1/23/2018 Michael Roberto Assistant Superintendent Aurora City Schools Confirmed
1/23/2018 Jill Kyees Title 1 summit elementary youngstown Confirmed
1/23/2018 Lurleen McNair Technology Resource Assistant Twinsburg Confirmed
1/23/2018 Rachel Willis Director of Curriculum and Instruction Manchester Local Schools Confirmed
1/23/2018 LaQuita Timberlake ELA teacjer Aurora City Schools Confirmed
1/23/2018 Cathryn Everidge-Shaw Regional Support Specialist Ohio Department of Education Confirmed
1/23/2018 Thomas Krebs Intervention Specialist Brunswick Confirmed
1/23/2018 Jennifer Cika Intervention Specialist Summit Academy Confirmed
1/23/2018 Sheri Bobeck Consultant Columbiana County ESC Confirmed
1/23/2018 Apryl Ealy Regional Support Specialist ODE Confirmed
1/23/2018 Vanessa LaVine Teacher - Grade 2 Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Deborah Crider Teacher - Grade 2 Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 MaryBeth Dotson Teacher-Grade 3 Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Rhonda Chartier 4th grade educator Aurora City Confirmed
1/23/2018 Roseanne Corrigan Teacher Lakewood Confirmed
1/23/2018 Lynnette jimenez Teacher Twinsburg Confirmed
1/23/2018 Tom Rounds Northeast Ohio Field Specialist Ohio Department of Education Confirmed
1/23/2018 Sheri Garnet Teacher-Grade 3 Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Laura Pflaum Teacher-Title 1 Intv. Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Colleen O'Neil Teacher-Elementary Intv. Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Keri Stoyle Teacher Aurora City Schools Confirmed
1/23/2018 Simone Walton Substitute Teacher/Literacy & ESL Grad Student Educational Service Center of Summit County Confirmed
1/23/2018 Susan Elliott History teacher Springfield Confirmed
1/23/2018 Amy Fabre Spanish teacher Akron Public School Confirmed
1/23/2018 Krissy Machamer Assistant Principal Licking Heights Local Schools Confirmed
1/23/2018 Kelly Yacobucci Grade 6 ELA Teacher Springfield Local Confirmed
1/23/2018 Holly Braun Teacher Akron Public Schools Confirmed
1/23/2018 Melissa Skutt Intervention Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Lauren Haws Teacher-Grade 1 Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Lynette Miller Teacher-Grade 1 Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Debbie Hopkins Teacher-Grade 4 Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Jason Johncock Teacher-KDG Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Elizabeth Rinkes Teacher-Grade 5 Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Jose Adrovet Teacher-Grade 2 Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Jackie Seigler Teacher-Grade 1 Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Lorraine Predota Title I teacher Parma City Schools Confirmed
1/23/2018 John Reminder Teacher-Grade 3 Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Jennifer Bierman Teacher-Grade 4 Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Samantha Roth Teacher-Grade 5 Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Elizabeth Jackson Reading Intervention Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Kim Noetzel Special Ed. Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Lauren Barbarotta Teacher-Grade 1 Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Melissa Mendel Teacher-Grade 4 Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Dawn Schilling Teacher-Grade 4 Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Erin Zablotny Special Ed. Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Alaina Kilpatrick Curriculum Consultant Columbiana County ESC Confirmed
1/23/2018 Julie Zorn Special Ed. Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Lea Ann Besancon Teacher-Grade 5 Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Lisa Danelishen 2nd Grade teacher Parma City School District Confirmed
1/23/2018 Gina McAllister Intervention Specialist Summit Academy Youngstown Confirmed
1/23/2018 Cynthia Cline Teacher Summit Academy Management Confirmed
1/23/2018 Andreana Simon Intervention Specialist Summit Academy Management Confirmed
1/23/2018 Christine Ferrell Assistant Principal Massillon City School District Confirmed
1/23/2018 RANDY CONTINENZA Curriculum, Instruction and Assessment Garfield Heights City Schools Confirmed
1/23/2018 Marie Kimchi Instructional Coach Westerville City Schools Confirmed
1/23/2018 Beth Brown Teacher-Math 5th and 6th Grade Constellation Schools Confirmed
1/23/2018 Kathleen Wilson 8th grade ELA Warren City Schools Confirmed
1/23/2018 Aubrey Klink High School English Teacher Madison Local Schools-Mansfield, Ohio Confirmed
1/23/2018 Janet Lippincott IB Coordinator Akron Public Confirmed
1/23/2018 Kellie Sensabaugh Teacher cleveland Metro School District Confirmed
1/23/2018 Karen Smearsoll ESL tutor Akron Public Schools Confirmed
1/23/2018 Aven Combest Intervention Specialist Plain Local School District Confirmed
1/23/2018 Korynn Lavin 6th grade Science Teacher Constellation Schools Confirmed
1/23/2018 Steve Zellner Teacher Madison Local Schools Confirmed
1/23/2018 Rebecca Barton Teacher Norton Confirmed
1/23/2018 Maria Hejnal Instructional Coach Constellation Schools Confirmed
1/23/2018 Laura Kanney Principal Plymouth-Shiloh Elementary Confirmed
1/23/2018 Connie Fasig Technology Integration Coach Constellation Schools Confirmed
1/23/2018 Traci Kunc ELA teacher Constellation Schools Confirmed
1/23/2018 Mandy Dunn Title 1 Teacher National Heritage Academies Confirmed
1/23/2018 Stephen Kovach Principal Howland Local Schools Confirmed
1/23/2018 Stacy Hook Teacher Howland Middle school Confirmed
1/23/2018 Kristen Doan 8th grade ELA Howland Local Schools Confirmed
1/23/2018 Leslie Robinson Teacher-Kindergarten Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Lisa O'Deens Title 1 Teacher Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Debbie Miller Teacher Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Kathy Becks Teacher-Grade 5 Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Brittany Johnson Elementary Intervention Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Sarah Williams Teacher Howland Middle School Confirmed
1/23/2018 Michelle Slosier Teacher-Grade 4 Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Mary Dean Principal Akron Public School Confirmed
1/23/2018 Heather Lam ELA teacher 7 & 8 Elyria Community School Confirmed
1/23/2018 Traci Schon teacher North Royalton City Schools Confirmed
1/23/2018 Megan McElrath 8th Grade ELA Teacher Plain Local Confirmed
1/23/2018 Missi Zender-Sakach Science Consultant Summit ESC Confirmed
1/23/2018 Bryan Drost Director of Curriculum and Instruction Summit ESC Confirmed
1/23/2018 Stephen Miller Mathematics Consultant Summit ESC Confirmed
1/23/2018 Tricia Ebner Gifted Consultant Summit ESC Confirmed
1/23/2018 Angela Terella Educator Quality Consultant Summit ESC Confirmed
1/23/2018 Char Shryock Director of Curriculum and Instruction Bay Village Confirmed
1/23/2018 Donna Snodgrass Educational Consultant Summit ESC Confirmed
1/23/2018 Christina Dinklocker Leadership Services Summit ESC Confirmed
1/23/2018 Roxann Lozar Academic Coordinator Warrensville Heights City School District Confirmed
1/23/2018 Nicole Bixler Marketing Manager Edcite Confirmed
1/23/2018 Christy Wilbur Biology Teacher Northeastern Local Schools (Clark County) Confirmed
1/23/2018 Michell Loan Teacher Akron Public Schools Confirmed
1/23/2018 Molly James teacher 3rd grade Warren City Schools Confirmed
1/23/2018 Jessica Ezzi 3rd Grade Teacher Beachwood City Schools Confirmed
1/23/2018 Amy Cowan Teacher North Royalton School District Confirmed
1/23/2018 Charlyne Potts 4th Grade Teacher Columbus City Schools Confirmed
1/23/2018 Tom Nalepa Teacher Twinsburg Confirmed
1/23/2018 Lacy Genet teacher/District Gifted Coordinator Chippewa Local Schools Confirmed
1/23/2018 Nicole Resner Teach 4th & 5th Grade Summit Academy Akron Elementary Confirmed
1/23/2018 Ann Radefeld Curriculum Facilitator North Royalton City Schols Confirmed
1/23/2018 Amy Cruse Consultant ESC of Cuyahoga County Confirmed
1/23/2018 Heather Miller SST3 Consultant ESC of Cuyahoga County Confirmed
1/23/2018 Dave Miller Director of Technology & Innovation ESC of Lorain County Confirmed
1/23/2018 Mike Triska Technology Integration Trainer ESC of Lorain County Confirmed
1/23/2018 Melanie Smethers Teacher Springfield Local Confirmed
1/23/2018 Jarred Zapolnik Principal Massillon City Schools Confirmed
1/23/2018 Brittany Campbell English Teacher Field Local Schools Confirmed
1/23/2018 Emily Dreger English Teacher Field Local Schools Confirmed
1/23/2018 Kristine Burns Teacher ELA grades 4 - 8 Constellation Schools Confirmed
1/23/2018 Janele Kauffman Intervention Specialist North Royalton City Schools Confirmed
1/23/2018 Lisa Schmauch Teacher Twinsburg City Schools Confirmed
1/23/2018 Carole Varga Early Childhood Intervention Specialist Summit ESC Confirmed
1/23/2018 Amanda Blue Early Childhood Intervention Specialist Summit ESC Confirmed
1/23/2018 Kathy Shelton World Language Specialist Ohio Department of Education Confirmed
1/23/2018 Kristy Shearer Science Teacher Ashland City Schools Confirmed
1/23/2018 Brooke Mohr Teacher Washington Court House City Schools Confirmed
1/23/2018 Ryan Suskey Director of Professional Development & Programs Ohio Center for Law-Related Education Confirmed
1/23/2018 Jennifer Kopcak Fourth Grade Teacher Fostoria City Schools Confirmed
1/23/2018 Brent Duckor Confirmed
1/23/2018 Carrie Holmberg Confirmed
1/23/2018 Linda Faris Teacher ELA 7th grade Akron Public Confirmed
1/23/2018 Cassandra Squires Coordinator of Teaching and Learning Lakewood City Schools Confirmed
1/23/2018 Angela Waggaman 5/6 ELA Teacher Cleveland Confirmed
1/23/2018 Wendy Andrew Teacher-Grade 4 Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Jackie Marotta Elm. Intervention Teacher Brunswick City Schools Confirmed
1/23/2018 Rebcca Lambert 7th grade Language Arts Struthers City Schools (Middle School) Confirmed
1/23/2018 Stefanie Lyons Instructional Coach Plain Local Confirmed
1/23/2018 Virginia Swansinger Intervention Specialist Field Local Schools Confirmed
1/23/2018 Jeannine Stalter Teacher Warrensville Heights Confirmed
1/23/2018 Rachel Gang Student Teacher Oakwood Middle School Confirmed
1/23/2018 Philip Hodanbosi Instructional Coach Barberton City School District Confirmed
1/23/2018 Ritu Jayaswal Social Studies Teacher TowpathTrail High School Confirmed
1/23/2018 Amy Martin Instructional Coach Springfield City Schools Confirmed
1/23/2018 Jennifer Ragusa Intervention Specialist Struthers City Schools (Middle School) Confirmed
1/23/2018 delores mathews 4th grade teacher Adams County Ohio Valley Confirmed
1/23/2018 Debbie Dodson Curriculum Specialist SCOPE Academy Confirmed
1/23/2018 Florence Masella Elementary Curriculum Director Euclid City Schools Confirmed
1/23/2018 Amy Rosenbaum Instructional Coach Euclid Confirmed
1/23/2018 Rebekah Hill Intervention Specialist Scope Academy Confirmed
1/23/2018 Natalie Ringeis Teacher Greater Summit County Early Learning Center/ SCOPE Academy Confirmed
1/23/2018 Janice Kollar Gifted Coordinator ESC of Medina County Confirmed
1/23/2018 Allison Shipman Intervention Specialist Howland Local Schools Confirmed
1/23/2018 Samantha Wise Teacher Greater Summit County ELC (Scope Academy) Confirmed
1/23/2018 Christopher Frank Principal Oberlin Confirmed
1/23/2018 Michael Scott Principal Oberlin City Schools Confirmed
1/23/2018 Bryan Less Teacher Geauga County ESC Confirmed
1/23/2018 Sandi Zimmerman-Nebel Teacher Northeast Ohio College Preparatory High School Confirmed
1/23/2018 Teresa Kozak third grade teacher Norton City Schools Confirmed
1/23/2018 Brett Zimmerman Intervention Specialist Springfield Local, Summit County Confirmed
1/23/2018 Stefanie Hall Gifted Coordinator South-Western City Schools Confirmed
1/23/2018 Edi Grund Teacher East Akron YMCA Phoenix Confirmed
1/23/2018 Tracy Farmer Teacher Liberty Union Thurston Confirmed
1/23/2018 Noralyn Davis teacher Woodridge Confirmed
1/23/2018 Brad Brunswick Teacher - Grade 5 ELA/SS Indian Hill Exempted Village School District Confirmed
1/23/2018 Jennifer Miller Demonstration Teacher/Coach Cincinnati Public Confirmed
1/23/2018 Renee Parr Assistant Principal Massillon City Confirmed
1/23/2018 Ann Cell ELA Teacher Federal Hocking Middle School Confirmed
1/23/2018 Leslie Hackney Teacher Greater Summit County Early Learning Center- SCOPE Academy Confirmed
1/23/2018 Joslin Lee Teacher benjamin Logan Schools Confirmed
1/23/2018 Ellen White Teacher Constellation Schools Confirmed
1/23/2018 Susan Reehorst EL Teacher WEst Geauga Schools Confirmed
1/23/2018 Jennifer Mercer English teacher Bellevue City Schools Confirmed
1/23/2018 Amanda Kozak High School Science Teacher Bellevue City Schools Confirmed
1/23/2018 Kathleen Amari Teacher Strongsville City Schools Confirmed
1/23/2018 Eva Sullivan teacher, grade 5 English Language Arts Poland Local Schools, Mahoning County Confirmed
1/23/2018 Mary Tvardy Instructional Coach Akron Public Schools Confirmed
1/23/2018 John Monteleone Assistant Superintendent Oberlin City Schools Confirmed
1/23/2018 Amy Rudd Instructional Coach Akron Confirmed
1/26/2018 Tiffany Fichter Teacher Massillon City Pre-Registered
1/26/2018 Rebekka Houze Teacher Massillon City Pre-Registered
9/28/2018 Sue Grodek first grade teacher Brooklyn Pre-Registered
10/1/2018 Jennifer Young Instructional Coach Brunswick City Schools Pre-Registered
10/23/2018 Jennifer Kee Pre-Registered
10/25/2018 Linda Coad Director of Student Services Black River Local Schools Pre-Registered
10/26/2018 Colleen Fox Pre-Registered

Status Defined:
Pre-Registered
We have received your request and are awaiting verification of payment. You are currently on a "waiting list," once we receive your payment (or payment is arranged), then your status will be updated to CONFIRMED.
Note: your placement in this workshop is NOT guaranteed until payment has been arranged.

Confirmed
We have verified arrangements for payment, and you are fully registered for this event.