Staff Directory

Office of the Superintendent

NameTitlePhone
Joseph IacanoSuperintendentx513910
Patti MaloneyExecutive Assistant to the Superintendentx513912

Office of the Treasurer

NameTitlePhone
Sondra ClevengerTreasurerx511224
Peggy MillerFiscal/Payroll Assistantx511228
Kathy WitwerAssistant to the Treasurerx511227

Office of Business Operation and Technology

NameTitlePhone
Tom JansenTechnology and Fine Arts Consultantx511283
Lori JohnstonDirector's Secretaryx513918
David JonesDirector of Business Operations, Special Projects and Technologyx513917

Human Resources

NameTitlePhone
Melissa CairnsReceptionistx511221
Tracie CollinsHR Specialistx511223
Barbara GrimesDirector’s Secretary, HRx511276
Bob WolfDirector of Human Resourcesx513913

Office of Professional Development

NameTitlePhone
N'ecole AstDirector of Professional Developmentx513914
Brenda PalinkasSecretaryx511234

Curriculum & Instruction

NameTitlePhone
Pat ClaytonSocial Studies, Foreign Language Content Consultantx511271
Bryan DrostDirector of Curriculum and Instructionx513922
Lynda FarkasGifted Consultantx511237
Sally GibsonSecretary to Directorx511225
Sharon HallGifted Consultantx511278
Shawn JividenGifted Consultantx511253
Stephen MillerMath Consultant 
Paula RiffleSecretaryx511270
Debbie Theirl, M.Ed.English Language Arts/ Literacy Content Specialist K-12x511231
Missi Zender-SakachHealth, PE and Science Content Consultantx511243

Student Services

NameTitlePhone
Erica BakerSpeech/Language Pathologist 
Don BellSchool Psychologist 
Angie CahillSpeech/Language Pathologist 
Rick CuginiResidency Officerx511299
Debbie DirollSpeech/Language Pathologistx511353
Mandy DudiwkaSchool Psychologistx511310
Laura EliasSchool Psychologist 
Kristin FazioStudent Services Coordinatorx513919
April FrohwerkSchool Psychologist 
Maria GaglioSchool Psychologist 
Jessica HoeflerAudiologist 
Kathleen KlamutSchool Psychologistx511240
Audrey KraynakSchool Psychologist 
Jennifer MatasSchool Psychologistx511255
Angelia MendakSchool Psychologist 
Brenda PalinkasSecretaryx511234
Emily RobertsEMIS Secretaryx511261
Samantha RobertsonSchool Psychologist 
Mandy SeymourSchool Psychologistx511264
Kay SonodaAttendance Coordinatorx511236
Carrie SpanglerAudiologist 
Nils SwenbergAttendance Coordinator 
Greg ThomasPhysical Therapistx511258
Vicki TsesmelisSchool Psychologistx511353
Julie ValerioSchool Psychologistx511251
John WachovecWork-Study Coordinatorx511238

Summit County Preschool

NameTitlePhone
Catherine AhrensPreschool Teacher 
Jamie AkenPreschool Teacherx511325
Lauren BeilPreschool Teacher 
Jamie BerdyszClassroom Assistant 
Rose BlakeProgram Assistant 
Amanda BluePreschool Teacher 
Julie BoehnleinClassroom Assistant 
Laura BoswellClassroom Assistant 
Amy Braden-NorrisClassroom Assistant 
Heather BrollyIntervention Specialistx511322
Krystal BryndelSpeech Language Pathologist 
Cynthia Cantwell (DeSantis)Speech/Language Pathologist 
Elizabeth ChunatPreschool Teacher 
Lora ClesterProgram Assistant 
Cori ClutterPreschool Teacher 
Kathleen ColesiSchool Nursex511192
Candi CorriganPreschool Teacher 
Marty CreechProgram Assistant 
Lori DaileySpeech/Language Pathologistx511514
Diane DavissonProgram Assistant 
Savanna DeatonPreschool Teacher 
Brittany DunlaveyClassroom Assistant 
Becky DyerSpeech/Language Pathologist 
Robin EhretProgram Assistant 
Lauren ElginClassroom Assistant 
Kristin FazioStudent Services Coordinatorx513919
Sherri FerrellClassroom Assistant 
Karen FullerPreschool Teacher 
Nicole GarmanPreschool Teacher 
Beth GoodmanSchool Psychologistx511245
Tanya GravesClassroom Assistant 
Rebecca GrovesClassroom Assistant 
Lauren HagenbuchSpeech/Language Pathologist 
RyAnn HellerSpeech/Language Pathologist 
Valerie HilliardClassroom Assistant 
Amber HiszemSpeech/Language Pathologist 
Lynn HowePreschool Teacher 
Lyn IgleheartClassroom Assistant 
Dina KieferProgram Assistant 
Jamie KingSpeech/Language Pathologist 
Linda KnightProgram Assistant 
Kate KochClassroom Assistant 
Jill KoontzPreschool Teacherx511296
Brandie KresowatySecretaryx511259
Heidi LegasseIntervention Specialist 
Katie LeighPreschool Teacher 
Cinnamon LeonardClassroom Assistant 
Christine LuketicSpeech/Language Pathologist 
Melissa MarinoSpeech Language Pathologist 
Marsha McCartneyPreschool Teacher 
Kim MeekerCoordinatorx511244
Marci MinickSpeech/Language Pathologist 
Tiara MinitePreschool Teacher 
Diana NabringPreschool Teacher 
Kristen NowakPreschool Coordinatorx511282
Jennifer PalkoClassroom Assistant 
Monica PaulClassroom Assistant 
Dina PolitiProgram Assistant 
Nancy PollesProgram Assistant 
Suzanne PriebePreschool Teacher 
Kathleen PyanowskiClassroom Assistant 
Alexa PylypiakPreschool Teacher 
Melanie RegerPermanent Substitute 
Sean RevellPreschool Teacher 
Judy RyanPreschool Teacher 
Stephanie ShorieSpeech/Language Pathologist 
Deborah ShorterProgram Assistant 
Esther ShumanProgram Assistant 
Jenifer SmithPreschool Teacher 
Karen SoltisIntervention Specialist 
Heather StarkClassroom Assistant 
Joan ThompsonPreschool Teacher 
Megan ThompsonPreschool Teacher 
Meagan TurnerPreschool Teacher 
Carole VargaItinerant Teacher 
Chris WebbSpeech/Language Pathologist 
Kathy WhiteProgram Assistant 

State Support Team Region 8

NameTitlePhone
Helen BrophySpecial Education Consultant/Transition Specialistx511268
Maureen CacioppoSecretary to the Directorx511219
Stephanie DenhamEducational Consultantx511229
Alice DoyleSecretaryx511232
Sarah JacksonEarly Learning/School Readiness Coordinatorx511254
Heidi KerchenskiEducational Consultantx511284
Susan KoreyEarly Learning/School Readiness Consultantx511404
Tracy MailEducational Consultantx511265
Jenine M.  SansostiSST8 Directorx511242
Janelle SchulerEducational Consultant 
Stacey SmithEarly Learning/School Readiness Consultantx511401
Michelle SmithEarly Learning Consultantx511286
Debbie Theirl, M.Ed.English Language Arts/ Literacy Content Specialist K-12x511231
Stephanie VanDykeEarly Literacy Specialist 
Kathryn VuchakSpecial Education Consultantx511272
Denise WardEducational Consultantx511311
Sandy YaschEducational Consultantx511275

SCOPE Academy

NameTitlePhone
Anne CafarelliSpeech/Language Pathologist 
Denise DanielsSchool Psychologist 
Debbie Dodson4th Grade Teacher 
Erica GentryEducational Assistant 
Teresa GravesGSCELC Directorx511285
Leslie Hackney1st Grade Teacher 
Jennifer HuffmanAdministrative Assistantx511281
Ashley KulcsarKindergarten Teacher 
Colleen MillerMusic Teacher, Educational Assistant 
Natalie Ringeis2nd Grade Teacher 
Deanne Spencer2nd Grade Teacher 
Lindsay StacyPerforming Arts Teacher 
Michelle VaughanKindergarten Teacher 
Angela WeaverIntervention Specialist / 3rd Grade Teacher 
Sam Wise3rd Grade Teacher  

KIDS FIRST

NameTitlePhone
Tamara AckermanReceptionistx513930
Jessica CampagnaBCBA / Family Liason 
Adrian CarnahanClassroom Assistant 
Jodi ChumitaClassroom Assistant 
Nick CorpeClassroom Assistant 
Stacy DavidIntervention Specialistx511322
Danielle DentonClassroom Assistant 
Elene KonstantinopoulosClassroom Assistant 
Lyndsey NopperIntervention Specialistx511323
Liz ReaClassroom Assistant 
Rachel ReichenbachClassroom Assistant 
Joseph RohrCoordinator of KIDS FIRSTx513931
Misty RosencranceIntervention Specialist 

TOPS Program

NameTitlePhone
N'ecole AstDirector of Professional Developmentx513914
Jessica CampagnaBCBA / Family Liason 
Alyson CasenhiserJob Coach 
Nicholas LandiIntervention Specialist 
Jennifer ViskerSpeech/Language Pathologistx511353
Michael YeagerClassroom Assistant 
Alexa YoungClassroom Assistant 

Opportunity School

NameTitlePhone
Rick CuginiResidency Officerx511299
Kit MasonTeacher